Kaip išsirinkti mezgimo siūlus
siūlų išsirinkimo patarimai
Patyrusi mezgėja žino, kad mezginio kokybė daugiausiai priklauso nuo siūlų. Bet kaip išsirinkti tuos, kurie tinka jūsų pasirinktam mezgimo projektui? Aš siūlyčiau nepasimesti gausiam siūlų asortimente ir renkantis juos atkreipti dėmesį į pačius svarbiausius dalykus: storį, sudėtį, pojūtį.

Kaip išsirinkti siūlus pagal storį?

Siūlų storis dažniausiai būna nurodytas kiekvienoje etiketėje. Telieka ją skaityti, suprasti ir pasirinkti tinkamą. Siūlo storio standartai bene tokie patys visame pasaulyje. Dažniausiai jie išskiriami į tris grupes: UK, USA ir Australijos. Lentelėje apačioje pateikiu dažniausiai sutinkamus siūlų apibūdinimus bei simbolius.
Siūlų storio lentelė

Į nulinę kategoriją patenka itin ploni siūlai, kurių nesudaro net 4 pluoštai. Šiais siūlais mezgamos plonos skaros. Jie tinka kiauraraščio mezgimui. Šios kategorijos siūlai taip pat tinka nerti vąšeliu.
Pirmosios kategorijos siūlus patartina rinktis mezgant kojines.  Antrosios kategorijos siūlus siūloma naudoti mezgant vaikams.  Trečiosios ir ketvirtosios kategorijos siūlai puikiai tinka megzti užklotus, megztukus, kepures. Penktosios ir šeštosios kategorijos siūlai dažniausiai naudojami mezgant kilimus, šalikus.

Storesnis siūlas reiškia greitesnį mezgimą. Jeigu nepasižymite dideliu kiekiu kantrybės  – toks siūlų tipas kaip tik jums. Storesniais siūlais sunkiau išmegzti daug detalių turinčius raštus, tad geriau jų nesirinkti šiuo atžvilgiu.
Storesnis siūlas – storesnis mezginys. Atrodo savaime suprantamas teiginys, tačiau stebėtinai dažnai pamirštama, kad mezginys yra trimatis. Kadangi mezgimas apima akių uždėjimą ant jau esančių, tuo būdu sukuriami tam tikri tarpai. Numegztas audinys bus daugiau nei dvigubai storesnis nei jūsų siūlo perimetras. Storesnis mezginys, žinoma, šiltesnis, tačiau vizualiai jis gali pridėti ir vieną kitą kilogramą.
Mezginys iš storesnių siūlų bus mažiau tamprus.  Storesnis siūlas reiškia, kad jums reikės megzti mažiau akių, tuo pačiu tai reiškia, kad mezginys bus mažiau tamprus, nes turės mažiau tarpų. Įsivaizduokite 1 metro metalinę grandinę. Jeigu ją sudarytų vos 3 žiedai, ji neturėtų tiek daug galimybių būti sulenkta negu ta, kuri turi, tarkim, 10 žiedų. Kuo daugiau žiedų, tuo grandinė lankstesnė. Taip pat ir su mezginiu: kuo daugiau akių jis turi – tuo lankstesnis, tampresnis, geriau priglunda prie kūno.
Storesnių siūlų mezginys svers daugiau, jame sunkiau paslėpti klaidas. Kadangi akys, megztos iš storesnių siūlų yra didesnis, geriau matomos vizualiai, tad ir kiekviena klaidelė bus labiau pastebima. Iš kitos pusės, kadangi akys didesnes, lengviau pastebėti klaidas ir jas ištaisyti.

    Kaip išsirinkti siūlus pagal tekstūrą, sudėtį?

Siūlai skirstomi į tris kategorijas: gyvulinio pluošto, augalinio pluošto ir sintetiniai.
Natūralaus gyvulinio pluošto siūlai – patys populiariausi, pasižymi geromis savybėmis ir yra bene seniausiai naudojami.  Pasaulyje itin vertinami alpakos (alpakų/lamų) vilna, kašmyro (laukinių kalnų ožkų) vilna, moheris (Angoros ožkų ) vilna, angora (Angoros triušių) vilna, merino (merinosų) vilna.
Vilnoniai siūlai ne tik puikiai išlaiko šilumą, bet ir palaiko reikiama temperatūrą, gerai sugeria ir išgarina drėgmę, nesukelia alergijos.
Natūralaus augalinio pluošto siūlai: medvilnė ir linas.  Medvilnė renkamasi dėl jos savybės gerai sugerti drėgmę. Medvilnė turi vieną minusą – ji visiškai neelastinga. Todėl dažniausiai ji maišoma su viskoze ar akrilu. Lino siūlai – labai stiprūs, pralaidūs orui, dažnai parduodami natūralios spalvos, nedažyti.
Sintetiniai siūlai: akrilas, poliamidas, viskozė. Šie siūlai sukurti iš dirbtinių pluoštų.  Natūraliausiu laikoma viskozė, ji tinka net jautrios odos žmonėms, kadangi ji sukurta iš natūralaus pluošto, bet pagaminta dirbtiniu būdu. Dažnai maišomi su natūraliais, gyvulinės kilmės siūlais, ypač akrilas. Didžiausias šio tipo siūlų trūkumas – jie mažai pralaidūs orui, sunkiai sugeria drėgmę.

Kaip išsirinkti siūlus pagal siūlų pagal pajutimą?

Kaip ir drabužius, taip siūlus pirkti parduotuvėje, mano manymu, yra žymiai smagiau ir praktiškiau. Nors akys gali raibti, nuo siūlų įvairovės ir pasirinkimas gali tik pasunkėti, tačiau rezultatas gali pranokti visus jūsų lūkesčius. Pirkdami parduotuvėje galite sulaukti patarimo ir iš pardavėjo, ir patys pačiupinėti, pajusti siūlo kokybę, švelnumą ar šiurkštumą. O tai  – vienas iš kriterijų renkantis siūlus.
Kuomet siūlai gerai žinomi, taupant laiką, be abejo, galima pirkti ir internete, taip išvengiant netikėtų siurprizų, nes jau bus žinomas siūlo pojūtis. Taigi, į ką atkreipti dėmesį, paėmus siūlus į rankas:

Tamprumas. Tampriausi – gyvulinės kilmės siūlai. Tenka pripažinti, kad siūlo tamprumą sunku nustatyti jį palietus, nes numegzto audinio tamprumas skirsis, tačiau verta patyrinėti siūlą ir iš arčiau.
Dirglumo testas. Paimkite kamuolėlį siūlų ir priglauskite prie skruosto ar nugaros 15 sekundžių. Jeigu jums nemalonu justi pasirinktą siūlą prie kūno, jis ima griaužti, dirginti, padėkite ir ieškokite kitos sudėties siūlų.
Siūlų kokybė. Paėmus siūlų kamuolėlį rankas kartais galima vizualiai pamatyti jo kokybiškumą. Vertėtų atkreipti dėmesį į tai, ar siūlas (jo pluoštai) niekur nesutrūkinėjęs, ar tolygi spalva.

 • Rankdarbiai

  ,
  2016-06-15 @ 11:45 am

  Reikalinga informacija :0

 • iyklf

  ,
  2016-06-15 @ 11:47 am

  Puiku! 🙂

 • Unknown

  ,
  2016-06-15 @ 4:19 pm

  Puikus jusu blogas. man labai patinka jusu naujoviskas poziuris i mezgima. Tiek jusu mezginiai, tiek straipsniai, tiek pats blogo dizainas yra stilingas, ko truksta daugeliui. Labai geras straipsnis, daug geru minciu. Aciu, sekmes jums toliau.

 • iyklf

  ,
  2016-06-15 @ 5:09 pm

  Ačiū. Apie siūlus ir jų savybes galima ir visą knygą parašyti :), čia sudėjau tik, mano manymu, pačius elementariausius, svarbiausius dalykus, į kuriuos turėtų atkreipti dėmesi pradedanti mezgėja. Daugiau info apie siūlus dar būtinai bus 🙂

 • Anonimiškas

  ,
  2016-06-15 @ 5:11 pm

  super. jau seniai skaičiau kažką padoraus apie siūlus.

 • Asta

  ,
  2016-06-15 @ 9:05 pm

  Ačiū už info. Tikrai naudinga

 • Gitana

  ,
  2016-07-25 @ 4:35 pm

  Labai naudinga. Dekoju

 • Unknown

  ,
  2018-03-07 @ 6:20 pm

  Sveiki, nusipirkau siulus, 30 % vilna, bet niekaip negaliu ismegzti norimo rastelio, tiesiog praryja vaizda..telieka megzti tik gerosiomis akimis..

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

X